Samozřejmě může. Zákon o sociálních službách na tuto situaci pamatuje a určuje, že osobě po zaplacení úhrady za pobyt a stravu musí zůstat alespoň 15% z jejího pravidelného příjmu.Klient s nízkými příjmy tedy platí tzv. sníženou úhradu. V tomto případě se může poskytovatel dohodnout na spoluúčasti na placení úhrady s jinými osobami, nejčastěji to bývají příbuzní klienta. Tato spoluúčast je dobrovolná. Otázky a odpovědi budou průběžně zveřejňovány.
Neváhejte se obrátit na pracovníky místně příslušného Odboru sociálních věcí. Adresy a kontakty naleznete na stránce Kontakty, která je součástí Katalogu sociálních služeb.
Dále se můžete obrátit na jakéhokoliv poskytovatele sociálních služeb, neboť ten je ze zákona povinnen Vám bezplatně poskytnout tzv. základní poradenství. Měl by Vám poradit, na jakou konkrétní služby byste se mohl obrátit.
S podněty a připomínkami k procesu plánování sociálních služeb se můžete obrátit přímo na statutární město Třinec nebo na odbor sociálních věci, kontakty na pracovníky odboru najdete na stránce Kontakty.
Poskytovatelem sociální služby je právnická nebo fyzická osoba, která má k této činnosti oprávnění podle Zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.
Uživatelem sociální služby může být kdokoliv, kdo vstoupí do smluvního vztahu s poskytovatelem sociální služby, jehož obsahem je zabezpečení činností, které popisuje zákon o sociálních službách.