Posláním Azylového domu pro rodiče s dětmi je poskytování přechodného ubytování a podpory rodiči s nezaopatřenými dětmi nebo těhotným ženám k překonání nepříznivé situace spojené se ztrátou bydlení. Podporujeme uživatele v rozvoji nezávislosti, samostatnosti a potřebných dovedností a motivujeme je k zajištění vlastního bydlení. Vytváříme bezpečné zázemí při péči a výchově nezaopatřených dětí s důrazem na respektování práv a individuálních potřeb uživatelů.
Cílovou skupinou jsou osamělé dospělé osoby s nezaopatřenými dětmi v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení: a) matka, otec nebo náhradní rodič s nezaopatřenými dětmi (za nezaopatřené dítě považujeme dítě do 18 let věku, popř. nad 18 let věku, jedná-li se o nezaopatřené dítě, které se nadále soustavně připravuje na budoucí povolání), b) těhotná žena.
Posláním Domu na půl cesty je poskytování přechodného domova a podpory mladým dospělým lidem bez rodinného zázemí k překlenutí těžkého životního období. Pomáháme uživatelům úspěšně vykročit do samostatného života a podporujeme je v rozvoji běžných sociálních dovedností a pracovních návyků.
Cílovou skupinou jsou mladí dospělí od dosažení zletilosti zpravidla do 26 let, kteří a) opouštějí školská zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, b) odcházejí z jiných zařízení pro péči o děti a mládež, c) jsou propuštěni z výkonu trestu odnětí svobody nebo ochranné léčby, d) odcházejí z náhradní rodinné péče (pěstounská péče), e) přicházejí ze sociálně znevýhodněného nebo/a ohrožujícího rodinného prostředí bez sociálního zázemí (dysfunkční rodina – narušené vztahové a rodinné vazby, nevhodné podmínky pro dokončení vzdělání, ztráta možnosti bydlení, týrání, domácí násilí apod.).
Posláním zařízení Slezské diakonie – Poradny ELPIS Třinec, odborné sociální poradenství, je poskytování odborných poradenských a terapeutických služeb osobám, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci spojené s domácím násilím, týráním a zneužíváním, s obtížemi v rodinných a mezilidských vztazích nebo s užíváním alkoholu, jiných návykových látek a hazardní hrou. Pomáháme klientům zorientovat se ve vlastní situaci, podporujeme je v nalezení a realizaci možných řešení a přijímání zodpovědnosti za vlastní rozhodnutí.
Na linku důvěry se mohou obrátit všichni, kteří se ocitnou v obtížné situaci, akutní krizi, kterou nejsou schopni řešit vlastními silami. Prostě když najednou nevíte jak dál. Když se cítíte: ◾smutní ◾osamocení ◾bezradní ◾nepochopení ◾nejistí ◾v ohrožení života